Kroke i Anna Maria

Wspólny projekt polskich gwiazd World music w Domu Muzyki. W programie koncertu zarówno autorskie utwory zespołu Kroke jak i największe przeboje Anny Marii Jopek w nowych aranżacjach.

KROKE (w języku Jidysz oznacza Kraków) zostało utworzone w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką współczesną. Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając improwizacjami - tworzy swój własny, charakterystyczny styl. Swój pierwszy koncert poza granicami Polski KROKE zagrało w 1993 roku w Jerozolimie podczas uroczystości „Survivors Reunion”, na zaproszenie Stevena Spielberga. Od tego czasu zespół zdobył sobie wierną i oddaną publiczność koncertując w całej Europie. Podczas ponad już dwudziestoletniej kariery KROKE wydało 10 płyt oraz nagrało także albumy z Nigelem Kennedym (East meets East), Edytą Geppert (Śpiewam Życie) i Mają Sikorowską (Avra).

MUZYCY: Jerzy Bawoł – akordeon Tomasz Kukurba – altówka Tomasz Lato – kontrabas Sławomir Berny – perkusja, ANNA MARIA JOPEK - wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań. Wychowana w rodzinie muzycznej zakorzenionej w tradycyjnej, polskiej sztuce ludowej, wykształcona w klasie fortepianu na Akademii Fryderyka Chopina w Warszawie, ukończyła Manhattan School of Music w sekcji jazzowej. Śpiewała m.in. w duecie z Bobby’m McFerrinem, przyjęła zaproszenie na koncerty z Chrisem Bottim, wystąpiła w słynnej Queen Elizabeth Hall i tego samego dnia u boku Nigela Kennedy w Royal festival Hall, nagrała płytę z Patem Methenym. Anna Maria Jopek występowała prawie na całym świecie od USA i Kanady, przez całą Europę po Japonię, do tej pory łącznie wydała trzynaście autorskich albumów, wiele z nich otrzymało status Platynowej i Złotej Płyty.

Gościnnie wystąpi Krzysztof Herdzin.

Kroke&Anna Maria Jopek. Dom Muzyki BCK, 11 maja g. 18.00 DOm Muzyki BCK. Bilety w cenie 80 zł.

opr. mk