Festiwal Muzyki Organowej

Tegoroczny XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej to cykl czterech koncertów, z których pierwszy odbył się 15 września. Na ostatni festiwalowy koncert (15 grudnia), złożył sie recital organowy oraz znakomity koncert kolęd.

Zakończenie festiwalu - 15 grudnia

W pierwszej części koncertu wystąpiła Irena CHØIBKOVÁ z Pragi, grająca na organach. W programie jej koncertu znalazła się zarówno muzyka z XVIII i XIX wieku, często nawiązująca do Bożego Narodzenia, a także nowocześnie brzmiące, swobodnie zagrane preludia jazzowe Johannesa Mattiasa Michela.

W drugiej części koncertu widzowie poczuli klimat świąt. Zabrzmiały najbardziej znane polskie kolędy i pastorałki, w znakomitym wykonaniu. Tego wieczoru zespół Allegro pod dyrekcją Andrzeja Płonczyńskiego akompaniował trójce śpiewaków - Ewelinie Hańskiej, Bogusławowi Morce i Ryszardowi Morce.

Kolędy rozdzielały wiersze związane ze świętami, recytowane przez artystów. W finale (na bis), publiczność zaśpiewała wraz z nimi, wybraną przez siebie kolędę Cicha noc.

Koncert 24 listopada

Dwóch muzyków, cztery instrumenty. Na Festiwalu Muzyki Organowej nie mogło zabraknąć organów. Za tym instrumentem zasiadał Robert Grudzień - postać znana i ceniona, zarówno jako muzyk, jak i pedagog oraz organizator życia muzycznego.

Drugim wykonawcą był stale współpracujący z Robertem Grudniem - Georgij Agratina. Wspólnie nagrali już kilka płyt, a muzyk pochodzący z Mołdawii wzbogaca organowe brzmienia grając na cymbałach węgierskich, fletni pana i talince, czyli instrumencie o wyglądzie pasterskiego fletu.

Wspólnie oraz solo artyści zagrali bardzo zróżnicowaną muzykę - od klasycznych utworów Chopina i Vivaldiego, poprzez płynące melodie skomponowane na fletnie pana, skończywszy na wspólnie odegranym polonezie Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz. Po zasadniczej części koncertu publiczność pożegnała artystów owacją na stojąco, nie pozostawiając im wyboru...koncert zakończył się bisem.

Koncert 20 października

Dwaj znakomici artyści wystąpili podczas drugiego koncertu Festiwalu Muzyki organowej. W Bielsku-Białej gościł doskonale znany bielskiej publiczności pianista Adam Makowicz. Drugim z muzyków był organista Andrzej Chorosiński. Obaj są wybitnymi indywidualnościami w swoich dziedzinach. Adam Makowicz jest znany z jazzowej interpretacji muzyki klasycznej (m.in. utworów Fryderyka Chopina). Adam Chorosiński jest znany na całym świecie. Koncertował nie tylko w Europie, ale także m.in. w Izraelu, Japonii i Australii. Jest też specjalistą od organowego brzmienia, konsultantem projektów nowych instrumentów. W Bielsku-Białej zabrzmiały tego wieczoru kompozycje Schumanna, Chopina i Mozarta.

Koncert inauguracyjny - 15 września

Wykonawcą który otworzył festiwal był Roman Perucki. Artysta zagrał utwór Franciszka Liszta - Fantazja na temat chorału "Ad nos, ad salutarem undam". Bielskie organy pod palcami pierwszego organisty katedry oliwskiej dyrektora Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zabrzmiały mocno, wręcz monumentalnie.

Po nim na scenie pojawiła się, mieszkająca w Kanadzie, ale związana z Bielskiem, pianistka Katarzyna Musiał. Młoda artystka, która niedawno debiutowała w słynnej Carnegie Hall, zagrała muzykę Bacha i Góreckiego. Towarzyszyła jej Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Koska.

W finale, tym razem z Orkiestrą, zaprezentował się ponownie Roman Perucki.

Festiwal Muzyki Organowej to kontynuacja Festiwalu Muzyki Jana Sebastiana Bacha. Organizatorzy postanowili poszerzyć festiwalową formułę, zachowując formę festiwalu składającego się z kilku koncertów, odbywających się raz w miesiącu.

20 października, g. 18.00

mk